spot_img
spot_img
spot_img

‘1915 Çanakkale Köprüsü tam bağımsız Türkiye’nin bir mührüdür’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü yeni Türkiye’nin tarihi bir mesajı olduğunun altını çizdi ve “1915 Çanakkale Köprüsü; dünyanın en büyük 10 ekonomisine girmek için azimle çalışan yeni Türkiye’nin, bu yolda son dönemeçte olduğunun göstergesidir. 18 Mart 1915’te kazanılan Çanakkale Deniz Zaferi’nden bugüne Türkiye’nin aldığı mesafeyi, tüm dünyaya gösterecek bir nişanedir. Pandemiye rağmen büyüyen ve ihracatta Cumhuriyet rekoru kıran, yarını değil 2053 vizyonu ile tam bağımsız Türkiye’nin bir mührüdür” dedi.

OTOYOL HABER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 26 Şubat’ta açılışı yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsü incelemelerde bulundu. Köprüden gençlerle birlikte yürüyerek geçen Karaismailoğlu, daha sora basın açıklaması yaptı ve “Bizler, Çanakkale’ye her geldiğimizde aynı zamanda hilali yere düşürmemek için aziz şehitlerimizin manevi huzuruna da çıkıyoruz. Onlar, savaşta gösterdikleri müthiş kahramanlıkları ile tüm dünyaya, Türkiye’nin düşmanlarına bir şey öğretti; ‘Çanakkale’nin geçilemediğini…’ Çünkü Çanakkale düşman için hiçbir zaman geçilemeyecek. Ancak, söz konusu dostluk, kardeşlik, üretim, ticaret, turizm, istihdam olunca, sadece 6 dakikalık konforlu bir yolculuk ile Çanakkale Boğazı’nın bir yakasından diğer yakasına geçmek mümkün olacak.”

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

Asya ile Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda ilk kez birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde yürüdüklerini, kesintisiz bir şekilde Asya’dan Avrupa’ya geçerek tarihi anlara şahitlik ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Marmaray gibi, İstanbul Havalimanı gibi, Avrasya Tüneli gibi, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli ulaşım projelerinden birini daha başarıyla tamamlıyoruz ve tarihe not düşüyoruz. Bir hafta sonra 26 Şubat 2022 tarihinde de Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile köprümüzü aziz milletimizin ve dünyanın hizmetine sunacağız. Yatırım bedeli 2 milyar 545 milyon euro tutarındaki Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile Çanakkalelileri ve tüm milletimizi şanlı tarihine ve 21. Yüzyıl’a yaraşır bir eser ile buluşturuyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü, 89 kilometresi otoyol ve 12 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolu’na dahildir. Yaklaşık 5 bin 100 personel ve 740 adet iş makinesi ile gece gündüz çalışarak inşa ettiğimiz bu eşsiz proje, orta ve yan açıklıkları ile birlikte yaklaşım viyadüklerinin toplamıyla, geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreye ulaşan köprümüz, kendi alanında dünyada ilk sırada yer alan bir projedir. Köprünün 2023 metrelik orta açıklığı Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü, 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i sembolize etmektedir. Kulelerin kırmızı beyaz rengi ise ‘al bayrağımızı’ temsil etmektedir. 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsüdür.”

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜMÜZ “EN”LERİN PROJESİDİR

“Deniz seviyesinden yüksekliği, Seyit Onbaşı’nın sırtında taşıdığı, savaşın kaderini değiştiren 16 metrelik top mermisinin figürü ile 334 metreye ulaşan kule yüksekliği ile köprümüz, dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacak” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, iki çelik kule arasındaki köprünün, dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine sahip olduğunu söyledi. Dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak dizayn ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçeceğini belirten Karaismailoğlu, köprünün “en”leri arasında yer alan bilgileri de paylaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Köprümüzün ana kablosunda kullanılan 162 bin kilometrelik toplam tel uzunluğu ile dünyanın çevresi 4 kez dönülebilmektedir. Kule kesonları alan olarak kıyaslandığında 1 futbol sahası büyüklüğündedir. Köprüde kullanılan 227 bin metreküplük beton ile 100 metrekarelik 5 bin 900 adet daire, yani 25 bin nüfuslu bir ilçe kurulabilir. Köprüde kullanılan 177 bin ton çelik ile 177 bin adet binek otomobil üretilebilmektedir. Ayrıca, köprü kulelerinin üst bağ kirişinin yerleştirilmesi esnasında 155 ton ağırlık ve 318 metre yükseklik parametreleri baz alındığında dünyada yapılan en büyük ağır kaldırma operasyonu gerçekleştirildi. Yani; 1915 Çanakkale Köprümüz ‘en’lerin projesidir. Çanakkale Boğazı’na adeta mühür vuracak ve ülkemizin simge yapılarından biri olacaktır” diye konuştu.

516 BİN 863 ADET FİDAN DİKİLDİ

Proje kapsamında; bir asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 2 betonarme viyadük, 6 hidrolik köprüsü, 6 alt geçit köprüsü, 43 üst geçit, 40 alt geçit ve 236 menfez inşa ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 5 ücret toplama istasyonu ve biri Ana Kontrol Merkezi ve Bakım İşletme Merkezi olmak üzere 2 adet bakım işletme merkezinde de çalışmaları bitirdiklerini söyledi. Peyzaj çalışmaları kapsamında 516 bin 863 adet fidan dikildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Ayrıca, trafik güvenliği çalışmaları kapsamında; 2 bin 557 adet aydınlatma direği, 6 bin 360 metrekare düşey levha montajı, 167 bin metrekare yatay işaretleme, 411 kilometre otokorkuluk, 196 kilometre tel çit ve 17,5 kilometre uzunluğunda yaya otokorkuluk montajı da gerçekleştirdik. Akıllı Ulaşım Sistemleri kapsamında da 225 bin 250 metre uzunluğunda Fiber Optik İletişim Altyapısı tesis ettik” ifadelerini kullandı.

 ULUSAL VE ULUSLARARASI TURİZMİN GELİŞMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Üretim, ticaret ve turizm faaliyetlerinin gelişmesi açısından ulaşımın olmazsa olmaz bir etken olduğuna vurgu yapan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımız uhdesinde 2003-2020 yılları arasında gerçekleştirile karayolları yatırımlarının ülkemizin Gayri Safi Milli Hasılası’na katkısı toplamda 109 milyar 250 milyon lirayı aşmıştır. Yıllık 6 milyar 69 milyon liranın üzerinde olan bu katkının yanı sıra, üretime toplam katkısı 237 milyar 539 milyon lirayı geçmiştir. Bu da üretimde yıllık 13 milyar 197 milyon lirayı aşan bir katkı anlamına gelmektedir. O nedenledir ki karayolları yatırımları, akarsular gibidir. Gittiği her yere, ulaştığı her coğrafyaya iş, aş, refah getirir. Tıpkı Yeni Türkiye’nin yeni projesi, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun Çanakkale’ye ve bölgeye getireceği yeni yatırım ve istihdam fırsatları gibi. Projemiz henüz açılmadan, bölgenin yeni Organize Sanayi Bölgelerine ihtiyacı ciddi anlamda artırmıştır. Ulusal ve uluslararası turizmin gelişmesine de büyük katkı sağlayacak proje; Malkara yerleşiminin güneyinden, Şarköy ilçesinin batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe ilçesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na, Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek Sütlüce–Şekerkaya mevkileri arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiine ulaşmaktadır. Projemiz, nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacaktır. Bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunmaktadır. Avrupa ülkeleri, Balkanlar ve özellikle Yunanistan ve Bulgaristan ile ticari ilişkilerin yanı sıra kültürel etkileşim de olumlu yol alacaktır.”

Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun, Gebze-İzmir Otoyolu’na Balıkesir civarında bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafenin kısalacağını kaydeden Karaismailoğlu, yine köprünün varlığının lojistik açıdan sağlayacağı fayda ile bölgenin Türkiye ticareti ve üretimi için de bir cazibe merkezine dönüşmesini sağlayacağını, böylece iş turizmini de geliştireceğini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN BATISINDA OTOYOL ENTEGRASYONU TAMAMLANACAK

Özellikle Edirne ile Kapıkule ve bu bölgelerden gelen araç trafiğinin Osmangazi Köprüsü aracılığı ile Çanakkale ve Ege Bölgesi’ne dağıldığını dile getiren Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projeyle birlikte söz konusu olan araç trafiğinin Çanakkale’den de geçmesiyle bölgenin cazibesini artacaktır. Malkara-Çanakkale Otoyolu projesinin hizmete girmesi ile mevcut bölünmüş güzergahı devlet yoluna kıyasla yaklaşık 40 kilometre kısalacak. Aynı zamanda feribot ile karşıya geçişlerde yaşanan zaman kayıpları dikkate alındığında Çanakkale Boğazı’ndan daha hızlı bir geçiş sağlanarak seyahat süresi oldukça kısalacaktır. Feribotla yaklaşık 60 dakikada geçilen ancak saatler sürebilen bekleme süreleriyle kimi zaman hava durumuna göre kapanan geçişler nedeni ile saatleri bulan Çanakkale Boğazı’ndan geçiş, projemizle sadece 6 dakikaya inecektir. 1915 Çanakkale Köprüsü ile Türkiye’nin batısında otoyol entegrasyonu tamamlanacaktır. Marmara’yı çevreleyen otoyol zincirinin halkaları birleşecek, Avrupa ile Türkiye’nin batı ve güney bölgeleri arasında doğrudan bağlantı olacak ve bu bölgelerde gelişmeyi hızlandıracaktır. 2003 yılından bugüne, ecdadımızın bize bıraktığı mirası ileriye taşıyan, bu mirasa güçlü bir saygıyı temsil eden, Türkiye’yi dünyaya bağlayan projeleri bir bir hayata geçiren AK Parti hükümetlerinin yeni bir eseri olan projemiz, Yeni Türkiye’den tarihi bir mesajdır. 1915 Çanakkale Köprüsü; dünyanın en büyük 10 ekonomisine girmek için azimle çalışan yeni Türkiye’nin, bu yolda son dönemeçte olduğunun göstergesidir. 18 Mart 1915’te kazanılan Çanakkale Deniz Zaferi’nden bugüne Türkiye’nin aldığı mesafeyi, tüm dünyaya gösterecek bir nişanedir. Pandemiye rağmen büyüyen ve ihracatta Cumhuriyet rekoru kıran, yarını değil 2053 vizyonu ile tam bağımsız Türkiye’nin bir mühürüdür.”

AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN HATIRASINI BAĞRINDA TAŞIYAN EŞSİZ BİR ABİDE OLACAK

“1915 Çanakkale Köprüsü sadece bir köprü olmanın ötesinde aziz şehitlerimizin hatırasını da bağrında taşıyan eşsiz bir abide olacak” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Çanakkale Boğazı’nın yakut bir gerdanlık gibi taşıyacağı Köprümüz, şehit atalarına saygılı, milli bağımsızlık bayrağını taşıyan, dünyayla rekabet eden Yeni Türkiye’nin en güzel, en doğru eserlerinden biri olacak” dedi. Gelecek vizyonunun en önemli unsurlarından birinin, Türkiye’nin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan; güvenli, ekonomik, konforlu, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi oluşturmak olduğunu anlatan Karaismailoğlu, bu çerçevede gelecekte görülmesi hedeflenilen Türkiye fotoğrafını daha da netleştirdiğini söyledi.

HEM ÜLKEMİZDE HEM DE DÜNYADA YENİ TEKNİK ATILIMLARA İLHAM VERECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen, yeni, etkin ve dünyayı bu coğrafyaya entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir sürecimiz var ve bu süreci ulaşımın her modunda başarıyla yönetiyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu hem ülkemizde hem de dünyada yeni teknik atılımlara ilham verecek. Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazılacak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale otoyolu açılışına şahitlik etmek üzere 26 Şubat Cumartesi günü aynı yerde buluşmak üzere bütün milletimizi Çanakkale’ye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar