spot_img
spot_img
spot_img

1915Çanakkale’den tarihe saygı

OTOYOL HABER

Ülkemizin destansı mücadelelerine tanıklık etmiş Çanakkale Boğazı üzerinde yükseln 1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu Projesi bulunduğu bölgenin tarihi dokusuna ve geçmişine saygı göstermeye devam ediyor.

Çanakkale Şehitlerinin anısını kırmızı rengi ile yaşatan 1915Çanakkale Köprüsü’nün en tepe noktasına konulacak top mermilerinin montajında sona doğru gelindi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan 1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu Projesi Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi konuya ilişkin yaptığı açıklamada ; “1915Çanakkale Köprüsü’nde, top mermisi figürlerinin kule ayakları üzerine montaj çalışmaları sürüyor. Aşamalı olarak yerleştirilmeye devam eden top mermisi figürlerinin Asya güney kule ile Avrupa kuzey kulede montajları tamamlandı. 318 metrelik çelik kulelerin üzerine yerleştirilmekte olan top mermisi figürleri, dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı’nın en kritik eylemlerinden biri olan Seyit Onbaşı’nın 215 kg ağırlığındaki top mermisini sırtlayarak namluya sürmesine ve Türk milletinin bağımsızlığına işaret ediyor. 1915Çanakkale Köprüsü, montajı tamamlanacak top mermisi figürleri ile 334 metre kule yüksekliğine ulaşarak “Dünyanın En Yüksek Kuleli Asma Köprüsü” unvanına sahip olacak.” dedi.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar