AB’de trafik kazası mağdurları koruma altında

OTOYOL HABER – AVRUPA ÖZEL

Avrupa Parlamentosu’ndan trafik kazası mağdurlarının daha iyi korunmasına yönelik çalışma…

EP IMCO Komitesi (Avrupa Palamentosu İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi) Avrupa Parlamentosu Taslak Konsey anlaşmasını kabul etti.

EP IMCO Komitesi, başka bir AB ülkesinden bir sürücünün neden olduğu bir kazanın yerel mağdurları da dahil olmak üzere herhangi bir AB Üye Devletinde bir kaza meydana geldiğinde yaralı kişileri daha iyi koruyacak olan “Motor Sigortası Direktifinde” (MID) yapılan değişiklikle ilgili AP/Konsey taslak anlaşmasını onayladı.

Yeni kurallar, ulusal sigorta kurumlarının bu tür davalardan kaynaklanan masrafları karşılamasını gerektirdiğinden, hasarı karşılamakla sorumlu sigorta şirketinin iflas etmesi durumunda da kaza mağdurları korunmuş olacak. Yeni kurallar, AB genelinde asgari teminat tutarlarını uyumlu bir hale getiriyor ve fiyatlandırma ve talep geçmişi için daha fazla netlik kazanıyor.

Anlaşma, “Tek Talep Geçmişi Beyanının” zorunlu kullanımını ve mağdurların tazminat için nasıl başvurabileceklerini bilgilendirme yükümlülüklerini de getiriyor. Ek olarak, sigorta şirketleri, başka bir Üye Devletten gelen hasar geçmişi beyanlarını yerel beyanlarla eşit olarak kabul ederek tüm AB vatandaşlarına eşit davranmak ve buna dayalı varsa herhangi bir ilave yerel indirimi de uygulamak zorunda kalacaklar.

Sonraki adımlar neler?

Avrupa Parlamentosu metni 2 Ekim’deki kısmi oturumunda oylayacak. Metin her iki AB kurumu tarafından da kabul edildikten sonra, AB Resmi Gazetesi’nde (OJEU) yayınlanacak ve yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 24 ay içerisinde AB üye ülkelerin ulusal kanunları içerisine aktarılacak.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar