spot_img
spot_img
spot_img

Aydın-Denizli Otoyolu ile büyük tasarruf

OTOYOL HABER

Denizli-Aydın Otoyolu’nun yapımı devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2023’te bitmesi beklenen otoyol projesiyle elde edilecek olan tasarruf miktarını açıkladı. Karaismailoğlu, Aydın-Denizli Otoyolu 733 milyon lira tasarruf hedeflediklerini söyledi.

733 milyon TL tasarruf

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi’ni yerinde inceleyerek proje hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Proje kapsamını ve gerçekleştirilen kazanımlar hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi kapsamında bugüne kadar, 3 milyon 12 bin metreküpün üzerinde çamur tarandığını belirtti.

GEÇMİŞ YILDA 13,4 MİLYAR DOLAR TASARRUF

Çevreci yaklaşımlarla projeleri gerçekleştirmenin hedeflendiğini söyleyen Karaismailoğlu şu açıklamalarla sözlerine devam etti: “Çevresel fayda oluşturmak, hem Bakanlığımızın hem de hükumetlerimizin her zaman öncelikli hedeflerinden olmuştur. Bu amaçla yaptığımız yatırımlarla yıllık toplam; 975 milyon ton değerinde karbon emisyon tasarrufu, 20 milyon dolar değerinde kâğıt tasarrufu, toplam 780 bin ağaca eşdeğer Karbon Emisyon Tasarrufu sağladık. Projelerimizle, yıllık bazda, zamandan, yakıttan, emisyon salımından edilen ve edilecek tutarlar ise;

  • Kuzey Marmara Otoyolu 3,2 milyar lira,
  • Avrasya Tüneli 2 milyar lira,
  • Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolundan 2,9 milyar lira tasarruf sağlıyoruz.
  • 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu 2,3 milyar lira,
  • Aydın-Denizli Otoyolu 733 milyon lira tasarruf sağlayacağız.

Bu tasarruflar, Türkiye’mizin bugününe olduğu kadar geleceğine ve gençlerine hizmet olarak dönecek. Dünyaya bu konuda da örnek olacak ve gençlerimize ‘yaşanabilir bir dünya’ bırakacağız. Ulaşım yatırımlarımızla 2020 yılına ait yıllık tasarrufları da hızlıca ifade etmek gerekirse; karayolunda 6,6 milyar dolar, demiryolunda 700 milyon dolar, havayolunda 2,6 milyar dolar, denizcilikte 600 milyon dolar, haberleşmede 3,3 milyar dolar olmak üzere ülkemizin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının verimli kullanılması sonucu, sadece 2020 yılında 13,4 milyar dolar tasarruf elde ettik. Biz yaptığımız her proje ile gurur duyduk ama asla bununla yetinmedik. 10 yıllar sonrasını planladık. Halkımıza hep daha iyisini, daha faydalısı sunmak için çalıştık.”

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar