spot_img
spot_img
spot_img

Aynur Uluğtekin: Bu yolun örneği yok

OTOYOL HABER

Yüksek standartlarda kesintisiz ve emniyeti yolculuğu konforla birleştiren Kuzev Marmara Otovolu zamandan ve yakıttan büyük tasarruf sağlıyor. Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesi Genel Müdürü Aynur Uluğtekin; “Bu kadar kısa sürede yapılan böyle bir porjenin dünyada örneği yok. Otoyol sayesinde, İstanbul’da hem köprülerde hem de şehir içi trafiğinde önemli ölçüde rahatlama kaydedildi” diye konuştu.

AVRUPA Otoyolu Yatırım ve işletme ile KMO Anadolu Otoyolu işletme olarak iki ayrı şirketin girişimiyle oluşan Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesi’nin bünyesinde, Akıllı Ulaşım Sistemleri teknolojisiyle donatılan ve otoyol kullanıcılarının güvenliği gözetilerek hizmet veren Kuzey Marmara Otoyolu, dünyanın birçok ülkesinde olmayan özellikleriyle öne çıkıyor.

Tüm otoyol güzergâhı boyunca konumlandırılan 2360 adet kamera, 86 adet değişken mesaj işareti, 126 adet değişken trafik işareti, 78 adet trafik sayım sensörü, 21 adet meteoroloji istasyonu ve Scada tünel/otoyol güvenlik sistem verileri bir ana ve iki alt kontrol merkezinden 7/24 izlenerek, otoyol trafik güvenliği kontrol ediliyor. Böylelikle meydana gelen olaylara daha hızlı bir şekilde müdahale ediliyor.

Dünyada örnek

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu, ülkemizin en büyük sanayi bölgelerini barındıran Marmara Bölgesi’nin ulaşımını rahatlatan bir yatırım oldu. 4 şeritli tünelleri ise dünyanın en geniş tünelleri olma özelliği taşıyor. Tekirdağ ve Sakarya arasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı bağlantı yolları ile birleşen otoyol güzergâhı, mevcut ulaşım ağları ve özellikle İstanbul Boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü önemli ölçüde azalttı.

Şehir içi trafiğini rahatlattı

400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Silivri ilçesi Kınalı Kavşağı’ndan başlayarak, İstanbul Havalimanı bağlantı yolları da dâhil olmak üzere, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlanan Eyüp ilçesi Odayeri semtinde sona eriyor. Otoyolun Avrupa Yakası’ndaki diğer bir kolu olan Habibler-Hasdal kavşağı bağlantı yolu da hizmete açıldığında şehir trafiğine alternatif sağladı.

Bölgeye değer katan Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesi Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, “Kuzey Marmara Otoyolu, Marmara Denizi’ni kucaklayan bir kolyenin parçası. İstanbul’da 2 bin civarı ailenin, istanbul’dan bu bölgeye, özellikle Akyazı ve Çatalca’ya taşınmak istediği tahmin ediliyor. Arsa fiyatları on katına çıktı. 2 saatlik Sapanca’ya gidişi 45 dakikaya düşürdük, insanlar artık şehir dışına çıkarak İstanbullu oldu. Vatandaşın memnuniyeti bize keyif veriyor” diye konuştu.

Ekonomiye dev katkı

Projenin ekonomiye katkısıyla ilgili de konuşan Uluğtekin şunları kaydetti: “Kuzey Marmara Otoyolu’nun, yıllık 1.7 milyar TL zamandan, 800 milyon TL yakıttan, 21 milyon TL emisyon salınımından olmak üzere, çok ciddi oranlarda ekonomiye katkısı bulunuyor. Projenin ekonomik ve sosyal etkileri saymakla bitmez. İstanbul-Ankara uçak seferleri azaldı. Artık insanlar otoyol rahatlığıyla yolculuk etmek istiyor. Dünyada bu kadar kısa zamanda yapılan dört şeritli bir yolun olmadığını dile getiren Uluğtekin, “33 km uzunluğundaki 10 tünelin dışında, 56 kilometreyi bulan 69 viyadük, 409 köprü, 809’da menfez yer alıyor. Bütün bunları bu kadar kısa sürede kuran başka bir ülke yok. Sakarya, Kocaeli, Çatalca ve Silivri bölgesindeki ulaşım, ticaret açısından da büyük rahatlık sağlamakta. Aynı zamanda ağır vasıtaların Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanması, şehir içi trafiğini de önemli ölçüde azalttı.”

Kaynak: Tolga Polat – Türkgün Gazetesi 08.07.2021

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar