Bulgaristan’da yeni dönem E-TOLL geçiş sistemi

OTOYOL HABER

Bulgaristan’da yeni uygulanmaya başlanan elektronik otoyol ücreti toplama sistemi E-TOLL, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle faaliyete geçti.

Karayolu Altyapısı Ajansı’ndan yapılan açıklama kapsamında, E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye alınmasıyla beraber kat ettikleri mesafeye bağlı olarak otoyol ücreti ödeyecek olan kamyon, otobüs ve azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların sürücüleri veya sahipleri, bilgi edinebilmek amacıyla Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi’nin www.bgtoll.bg/tr/ adresinden detaylara ulaşabilmektedir. Bağlantı adresinin uzantısından görebileceğiniz üzere site Türkçe olarak da hizmet vermektedir.

GNSS tabanlı yerleşik aygıt ve GPS cihazı aracılığıyla veya güzergah haritası ile ücretli ulusal karayolu ağını kullanmak için gerekli ücretleri ödemek mümkündür.

Yol ücretini ödeme olanakları arasında yer alan, azami yük ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan ve araçlarında yerleşik aygıt ve GPS cihazı bulunmayan araç sahipleri ve kullanıcıları, güzergah haritası satın aldıktan sonra ücretli yol ağını kullanabilmektedir. Ulusal E-TOLL Ücret Toplama Sistemi Yönetimi Dairesi’nin sunduğu bu hizmeti kullandığı takdirde taşımacılar, başlangıç ve bitiş noktalarını ve ayrıca dörde kadar ara konumu belirterek belirli bir rotanın geçişi için ödeme yapabilmektedir. Aracın maksimum yükünün, emisyon sınıfının, aks sayısının ve sicil numarasının da belirtilmesi gerekmektedir.

Veriler doğru girildikten sonra, sistem sürücüye ödenen yol bölümleri ve ödenmesi gereken ücret hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Taşımacının, kesin olarak işaretlenmiş noktaları takip ederek önceden belirlenmiş mesafeyi katetmek için rota haritasının etkinleştirilmesinden sonra 24 saat süresi bulunmaktadır.

Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi tarafından yapılan açıklamada, başlangıç ve bitiş noktalarının büyük önem arz ettiği ve güzergah haritasının seyahat boyunca takip edilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Güzergah haritasının, kullanıcı sisteme kayıtlı değilse 24 saat öncesine kadar, bir e-posta adresiyle kayıtlı ise yedi gün öncesine kadar aktifleştirilebileceği belirtilmektedir.

Güzergah haritaları aşağıda belirtilen satış noktalarından temin edilebilmektedir;

– Bölgesel Yol Müdürlüklerinden, nakit ödeme, yakıt kartı dahil olmak üzere kartla ödeme aracılığıyla,

– Self-servis ödeme terminallerinden, yakıt kartı dahil olarak kartla ödeme imkanı da sunulmaktadır

– Elektronik olarak www.bgtoll.bg adresinden veya mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar