Çinli CCMC, ilk yurtdışı otoyol inşaat projesi ihalesini kazandığını açıkladı

OTOYOL HABER

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu hisse satışı ile yoğun bir şekilde Türkiye gündeminde yer alan Mega boyutlu Çinli altyapı holdingleri ülkemiz dışında da yatırımlarına devam ediyorlar.

Çinli büyük ölçekli altyapı şirketi CCMC (China Coal Mine Construction Group Corporation), sözleşme değeri 450 milyon Yuan’a ulaşan Güney Asya Alt Bölgesi İktisadi İşbirliği Mugling-Pokhara Otoyol Geliştirme Projesi (SMPHIP) için yapılan ihaleyi kazandığını duyurdu.

Şirketten verilen bilgiye göre bu ihale, grubun kazandığı ilk yurt dışı otoyol inşaat projesi oldu. Tasarım hızı 60 kilometre/saat ve azami eğimi yüzde 7 olan otoyolun toplam uzunluğu 38 bin 883 kilometre. Yüzeyi asfalt betonuyla kaplı. 1967 yılında Çin’in desteğiyle yapılan mevcut otoyol, 7 metre genişliğinde çift şeritli asfalt karayolu. Dik dağlardan, nehir vadilerinden ve ovalardan geçerek 28 nehri aşıyor. Yerel ulaşım ve turizmin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan bu projeyle otoyolun dört şeride çıkarılması bekleniyor.

CCMC (China Coal Mine Construction Group Corporation) hakkında;

China Coal Mine Construction Group Corporation, China Coal No. 3 Construction Corporation (Group) Ltd. ve China Coal Special Drilling Co.Ltd. şirketlerinin birleşmesi ile oluşturulan büyük bir çok sektörlü entegre grup şirketidir. Grup ağırlıklı olarak kömür ve metalurji madeni inşaatı, konut inşaatı, mekanik ve elektrik tesisatı, proje mühendisliği, otoyol ve köprü, tünel, şehir içi ulaşım, işletme ve yönetimi, gayrimenkul geliştirme, makine imalatı, çevre düzenlemesi gibi birçok farklı alanda çalışmaktadır.

Kuruluşundan bu yana geçen 60 yılı aşkın bir süredir Grup, Çin’de 20’den fazla il, şehir ve özerk bölge ile Moğolistan, Türkiye, Pakistan, Laos, Hindistan, Kamboçya, Vietnam, Özbekistan gibi yabancı ülkelerde inşaat faaliyetleri yürütmüştür. Suudi Arabistan, Zambiya vb. Grup, Çin’deki ve yurtdışındaki inşaat projeleri, PPP projeleri, EPC projelerinde zengin deneyime sahiptir.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar