Egis, Uganda’daki ilk ücretli otoyolun işletme ve bakım ihalesini kazandı

OTOYOL HABER

Ülkemizde Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Avrasya Tüneli ve İstanbul – İzmir Otoyolu gibi dev projelerin operasyon, bakım ve ücret toplama işlerinin ana yüklenicisi olan Egis firması, Uganda’daki ilk ücretli otoyolun işletme ve bakım ihalesini kazandı.

Egis, uluslararası havalimanını başkente bağlayan Kampala-Entebbe Otoyolu’nun yeni yapılan bölümünün işletilmesi ve bakımı için Uganda Ulusal Yollar İdaresi (UNRA) ile sözleşme imzaladı.

Kampala-Entebbe Otoyolu, Büyük Kampala Metropolitan bölgesinin tıkanıklıktan arındırılmasına yönelik olarak hazırlanan genel stratejinin temel bir parçasını oluşturmaktadır.

Toplam uzunluğu 26,2 km olan bu 2×2 şeritli otoyolda her bir girişte 3 gişe ve 17 gişe şeridi bulunmaktadır.

İhalesi kazanılan iş kapsamında, Egis, 5 yıl boyunca, Uganda Ulusal Yollar İdaresi adına, otoyol aydınlatmalarının montajı, ücret toplama ile trafik ekipmanlarının temini, işletme, bakım ve ücret toplama işlerinin tamamını yürütecektir. Tarafların mutabık kalması ile sözleşmenin iki yıl daha uzatılması da mümkün olacaktır. Otoyol Geçiş Ücreti / Tarife politikası Uganda Hükümeti’nin yetkisinde olmaya devam edecektir.

Egis’ten yapılan açıklamada;

Şirketimizin “Impact the future” stratejik planı kapsamında ve grubumuzun Uganda’da kazandığı bu ilk ihaleyle, projeyi bölgedeki işletme ve bakım faaliyetlerimiz için gerçek bir örnek çalışma haline getirmek istiyoruz. Egis olarak Uganda halkı için stratejik altyapının geliştirilmesine ve böylece ülkede ümit verici gelişmelerin yaşanmasına çok önem veriyoruz. Uganda’da kurulacak işletme şirketimiz, doğrudan veya alt-yüklenicileri vasıtasıyla yaklaşık 130 kişiyi istihdam edecektir. denildi.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar