Kapsch’tan Norvec’e hızlı geçiş sistemi

OTOYOL HABER

Norveç, dünyanın en derin denizaltı karayolu bağlantılarından biri olan Ryfylke Tüneli’ne, Ryfast markası ile Kapsch’tan serbest geçiş sistemini kurdu.

14.3 km uzunluğa sahip Ryfylke Tüneli, deniz seviyesinden 292 mt derinliğe ulaşmakta ve Stavanger şehrinden Strand belediyesine kadar uzanmaktadır.

Kapsch’ın İskandinav ülkeleri satış müdürü Mikael Hejel; “Norveç Kamu Yolları İdaresi “Statens Vegvesen” tarafından geçen yıl Ekim ayında Kapsch TrafficCom’un altı geçiş noktasına sahip Kapsch MLFF G3 geçiş ücreti sistemini teslim etmesi için seçildiğini ve projenin 1 Şubat’ta hayata geçtiğini” söyledi.

Serbest geçiş ücreti toplama sistemi, araçları sınıflandıran ve ön/arka plakalarını yakalayan video teknolojisi ile geçen tüm araçları algılamakta ve tanımlamaktadır. Geçiş sistemi, mikrodalgalar aracılığıyla, aracın plaka numarasına bağlı olan “AutoPass” etiketlerini de algılar ve okur.

Sistem tarafından elde edilen bilgiler, verilerin daha fazla işlenmesi ve geçişlerin araç sahiplerine faturalandırılması için backoffice yazılımına iletilir.

Statens Vegvesen AutoPASS/Bompeng sistemlerinin baş mühendisi Kristian Rognskog; “Mevcut COVID-19 şartlarında durumu ve kapalı sınır kapıları göz önüne alındığında, hem Statens Vegvesen hem de Kapsch için proje programına uymak zor bir görevdi” dedi ve sözlerine “Kapsch TrafficCom’un yeni otoyol geçiş sisteminin son derece kısa zamanda kurulumunda bize sağladığı açık diyalog imkanlarından ve şeffaflıktan dolayı çok memnunuz” şeklinde devam etti.

Kapsch TrafficCom hakkında;

Kapsch TrafficCom AG “akıllı karayolu trafik telematik çözümlerinin” uluslararası tedarikçisi konumundadır. Merkezi Viyana’da bulunan şirketin 23 ülkede iştirakleri bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar