spot_img
spot_img
spot_img

Karayolları 44. Şube Şefliği açıldı

OTOYOL HABER

Bakan Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale Karayolları 44. Şube Şefliğinin açılış töreninde, Türkiye’de 19 yıl önce başlayan yeni ulaşım ve iletişim çağının daha da hızlanarak gelişim ve dönüşüm süreciyle devam ettiğini  ve 19 yılda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına Bakanlığınca yaklaşık 1 trilyon 145 milyar lira yatırım yapıldığını ve bunun 698 milyar lirasını kara yollarına harcadıklarını söyledi.

Ulaşım ve haberleşme alanlarında bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen ve dünyayı coğrafyamıza entegre etmeyi hedefleyen bir sürece işaret ettiğine değinen Karaismailoğlu,  “Şimdiye kadar yaşandığı gibi bundan sonra da ulaşım ve haberleşme sektörlerinin, başta ekonomi olmak üzere her alandaki gelişmenin ana lokomotifleri olarak Türkiye’nin geleceği için önemli roller üstleneceği anlamına gelmektedir”ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin Her İlini Bölünmüş Yollarla Birbirine Bağladık

Karaismailoğlu konuşmasında; “Yaptığımız bu yatırımlarımızdan elbette Kırıkkale de hak ettiği payı aldı, almaya da devam edecek. Yozgat-Sivas üzerinden doğuya, Çorum üzerinden Orta Karadeniz’e, Kayseri üzerinden Doğu Akdeniz ve Güneydoğu’ya uzanan yolların kavşak noktasındaki Kırıkkale, Başkent Ankara’nın doğuya açılan kapısıdır.”

Kar ve Buzla Mücadele Devam

Karaismailoğlu, soğuk havanın etkilerinin yoğun hissedilmeye başlandığını, kış gününde açtıkları yeni tesisin, özellikle karla mücadele kapsamında çok daha etkin faaliyetler yürütebileceğini, Karayolları Genel Müdürlüğünce bu kış mevsiminde de 7 gün 24 saat çalışma esasına göre kar ve buzla mücadelenin devam edeceğini, yollarda can ve mal güvenliğini sağlayacak önlemlerin artırılacağını bildiren Karaismailoğlu, “Karla mücadele çalışmaları, yurt genelinde 446 karla mücadele merkezindeki 11 bin makine ve ekipman, aynı zamanda da 13 bin personelle yürütülüyor. Ayrıca, kritik kesimlerde görevlendirilen 890 karla mücadele aracı kameralarla, 4 bin 500 karla mücadele aracı ise araç takip sistemi ile takip ediliyor. 540 bin ton tuz, 340 metreküp tuz agregası, kritik kesimler için 8 bin ton kimyasal buz çözücü ve tuz çözeltisi ile 700 ton üre, karla mücadele merkezlerinde depolandı. Yollarımızda tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği veya kapandığı kesimlere 822 kilometre kar siperi yapıldı.” İfadelerinde bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan karla mücadele merkezinde, güzergah analizi, karla mücadele çalışmaları ile açılan kapanan yollar ve anlık trafiğin, monitörlerle takip edildiğini de dile getirdi.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar