Otoyol Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

OTOYOL HABER

Türkiye genelinde artan nüfus yoğunluğuna bağlı olarak yaşanan trafik sorununun çözümü için her geçen gün yeni projeler ve çözümler üretilmektedir. Araç sayısının yoğunluğu, beraberinde getirdiği birtakım sorunlarla birlikte güvenlik kavramını akıllara getirmekte ve olası bir problem durumunda yapılacaklar merak edilmektedir. Bu doğrultuda da en son teknoloji kullanılarak üretilen güvenlik önlemleri ile çözümleri araştırılmakta ve uygulanmaktadır.

Otoyol ve köprülerin giriş ve çıkışlarındaki tabela ve işaretlerle verilen talimatlar doğrultusunda sürücülerin güvenli yolculuk yapması amaçlansa da tehlike içeren bir durum veya kaza olması olasıdır. Bu gibi durumlarda güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı gibi güvenlik birimlerince sağlanmaktadır. Ayrıca tüm otoyol ve köprüler Karayolları Genel Müdürlüğü, bağlı bulunan belediye, valilik ve otoyol işletmecisi özel şirketler tarafından emniyet amaçlı olarak 7/24 takip edilmektedir.

İleri teknoloji takiplerin olaya yansıması ve gerekli müdahalelerin yapılması ortalama 10 ile 15 dk arasında bir sürede gerçekleşmektedir. Yüksek algılama teknolojisine sahip cihazlarla hava durumu, trafik yoğunluğu ve seyir hali takip edilerek trafik verimliliği ve güvenli yolculuk sağlanmaktadır.

Kuzey Çevre Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nda kontrolü sağlayan toplam 2600 kamera bulunmakta ve rotalar anlık olarak takip edilmektedir. Scada adı verilen sistemle rota üzerinde sürücüler için tehlike arz edebilecek durumlar tespit edilerek hızlı müdahaleyle kazaların önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

104 kamerayla izlenen Osmangazi Köprüsü’nde ise güvenlik önlemleri üst düzeyde gerçekleşmekte ve çok sayıdaki sensörle köprünün durumu sürekli olarak izlenmektedir.

Ülkemizde otoyol ve köprü güvenliği son derece dikkat edilen ve önemle yürütülen bir süreç olmakla birlikte sürdürülebilir yol güvenliği stratejileri gelişimi için yoğun çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Yol güvenliğinin sağlanması için atılacak adımlar; sürücüleri bilgilendirmek, uyarıcıların güncelliğini sağlamak, ilk yardım stratejisi oluşturmak ve denetimleri sıkı tutmaktır. Kurallara uyulduğu takdirde, gerçekleşecek güvenli yolculuk herkes için huzurlu ve emniyetli bir ortam yaratacaktır.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar