spot_img
spot_img
spot_img

Otoyol ve köprü kaçak geçiş cezalarına af geliyor

OTOYOL HABER

TBMM’de bu hafta görüşülecek yeni yapılandırma düzenlemesi idari cezalarda ve vergi borçlarında kolaylıklar sağlayan bir çok madde içeriyor. Bunlardan bir tanesi de trafik cezaları ve otoyol kaçak geçişleri ile ilgili. Yasa yürürlüğe girdikten sonra ceza ve faizle katlanan borçlarını peşin ödeyenlere anaparada indirim sağlancak. Bu açıdan Meclis’e sunulan 15 maddelik yeni af paketi borçların kapatılması için önemli bir fırsat sunuyor.

Çıkacak yeni yasa ile beraber, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, idari para cezaları, öğrenim kredisi dahil devlete olan borçları yeniden yapılandırılacak.

Peşin ödeme yapmak avantajlı

Yasa teklifinin detaylarına bakıldığında araç sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir düzenlemenin yer aldığı görülüyor. Bu detay da trafik cezası ile otoyol ve köprü kaçak geçiş gibi idari para cezalarıyla ilgili.

Normalde vergi ve prim borçlarının faiz ve cezası silindikten sonra anaparaya enflasyon üzerinden fark ekleniyor. Peşin ödemede ise enflasyon farkının yüzde 90’ı oranında bir indirim yapılıyor. Bir başka deyişle anaparada bir indirim yapılmıyor.

Yeni yapılandırma teklifinde Covid-19 önlemleri kapsamındaki cezalar hariç olmak şartıyla, trafik ve otoyol/köprü kaçak geçiş gibi idari para cezalarında istisnai bir durum söz konusu.

Bu istisnaya göre; 30 Nisan 2021 (dahil) öncesi döneme ilişkin ödenmediği için katlanan veya Elektronik Denetleme Sistemi yoluyla kesilip geç bildirildiği için yükselen trafik cezalarını yapılandırmak isteyenler peşin ödemeyi tercih ederse ceza asıllarında yüzde 25 indirim yapılacak. Halihazırda da kesilen trafik cezası 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. Yeni düzenleme trafik borcu olanlara böyle önemli bir kolaylık sağlayacak.

Köprü ve otoyollarda geçiş ücretini ödemeyen araç sahiplerine, giriş çıkış yaptığı mesafeye ait ücretin 4 katı idari para cezası veriliyor. Eğer bu geçiş ücreti 15 gün içinde ödenirse bir cezai yaptırım uygulanmıyor. Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda ise geçiş ücretinin; 4 (dört) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirim sağlanıyor. Geçiş ihlali cezası bulunanlar, yapılandırmayla bu 4 katlık cezadan kurtulacak.

Yapılacak düzenlemeler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollar ve köprülerden yapılmış kaçak geçiş ve cezalarını kapsayacak.

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar