spot_img
spot_img
spot_img

Otoyollar ve Ekolojik Köprüler

OTOYOL HABER

Sürdürülebilir finansman ön kriterlerinin sağlanması otoyol inşaatı gibi mega altyapı projelerini hayata geçirebilmek için ihtiyaç duyulan finansmana ulaşılmasında her geçen gün daha da önemli bir yer ediniyor. Artık, en uygun koşullu ve düşük maliyetli finansmana ulaşmak isteyen yatırım şirketleri, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik ilkelerine uyumlu politikaları benimsemek durumundalar. Finansman sağlayan kuruluşların kredilendirme süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkelerini gözetmeleri ve finansmanı projelerinde kullanan şirketlerin bu ilkeler çerçevesinde iş yapmaları, çevresel risklerin daha iyi yönetilerek sürdürülebilir kalkınmaya yapılan yatırımları artırmaktadır.

Yap-İşlet-Devret yatırım modeli ile gerçekleştirilen ücretli otoyol projelerinin 2016 yılından beri her sene artan kilometreler ile hizmet vermesiyle yepyeni çevresel sorunlar da kendini göstermeye başlamıştır. Bu problemlerden en önemlisi otoyolun geçmesi ile beraber doğal yolları bölünen vahşi yaşam habitatıdır. Sorunun kısmi olarak çözümü ise otoyolun üzerinden veya altında doğal yaşamın karşıdan karşıya geçebileceği bağlantılar, diğer bir tanım ile ekolojik geçişler yapmaktır.

Tanım olarak Ekolojik Köprü, Ekolojik Geşiş, vahşi yaşamın güvenliğini, devamlılığını ve çeşitliliğini sağlamak adına inşa edilen köprüler, alt ve üst geçişlerdir. Ekolojik köprüler ile binlerce hayvan ölüm tehdidi olmadan hayatlarına devam edebilmekte, yaban hayvanlarının yaşam alanları arasında geçişlerine olanak sağlanmakta ve hayvan geçişleri sebebiyle olası trafik kazalarının azaltılması sağlanmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan Ekolojik Köprülerden bazıları ise şu şekildedir;

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Ekolojik Köprü

Tarsus-Pozantı Otoyolu “Orman Ekosistem Köprüsü”

İstanbul-İzmir Otoyolu Ekolojik Köprü

KGM İzmir-Çeşme Otoyolu Ekolojik Köprü

Kaynak: TRThaber.com

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar