Serbest Geçiş Sistemi (SGS) nedir?

OTOYOL HABER

Özellikle yoğun trafiğin olduğu İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde özel otoyolların yaygınlaşması ile beraber son teknoloji ücret toplama sistemleri hayatlarımızda daha çok yer edinmeye başladı. Havadan okuma diye de bilinen serbest geçiş sistemleri yoğun trafik alan bölgelerde klasik gişe sistemlerine önemli bir alternatif oluşturuyor. Araçların, istikametlerini hiç değiştirmeden otoyol geçiş ücreti ödemelerine imkan veren bu sistemlerin detaylarını sizler iiçin araştırdık.

Kısaca, Serbest Geçiş Sistemi, paralı otoyol, köprü ve tünellerde trafik akışını yavaşlatmadan ücret tahsil etmeye yarayan en teknolojik ücret toplama sistemleridir. Klasik kapalı gişe ücret toplama sistemlerinde araç sahipleri, araçlarının kayıtlı bulundukları OGS/HGS sistemleri vasıtasıyla geçiş ücreti ödemesi yapabilirken, aynı zamanda dilerlerse TL ya da döviz cinsinden nakit ya da kredi kartı ile de ödeme yapabilmektedir. Nakit ve kredi kartı ödemeleri için gişelerde bir görevlinin bulunması ve ödeme işleminin belirli bir zaman alması sebebiyle kapalı gişe sistemleri sürücülerin trafik akışlarını duraksamaya uğramakta ve gişe bölgelerinde beklemelere sebep olmaktadır.

Elden ele para tahsil edilen gişeler, mekanik para sayma / para üstü verme işlemleri, kredi kartı vasıtasıyla yapılan tahsilatlar geçişi yavaşlatmakta ve geçiş noktaları önünde kuyruk oluşmasına sebep olmaktadır. Oluşan kuyrukları kısaltmak için gişe ve personel sayısının çoğaltılması, geniş gişe bölgelerine yer verilmesi dolayısıyla gişe alanlarının inşası ve çalıştırılması gerekmektedir.

Bu yüzden otoyol kullanıcılarının beklemesiz ve yavaşlamasız geçişine olanak veren, uzaktan etiket okuma, otomatik plaka okuma teknolojileri gibi  yeni sistemlerin kullanılması ile Serbest Geçiş Sistemi ortaya çıkmıştır.

Sistemin birçok artısı olmasına rağmen özellikle hızlı akan trafikte plaka veya etiket okuyamama gibi bazı problemlere sebep vermesi sistemin eksik yönleri arasında sayılmaktadır. Geçiş tutarları kapalı devre ücret toplama sistemlerine göre nispeten daha düşük olmasına rağmen özellikle önceki cümlede bahsettiğimiz problem sebebiyle sürücülerin en çok ihlalli geçişe düştükleri sistem maalesef serbest geçiş sistemleridir.

Ülkemizde halihazırda serbest geçiş sisteminin kullanıldığı otoyollar ise şu şekildedir;

  • YSS Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu
  • Kuzey Marmara Otoyolu
  • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
  • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
  • Çamlıca Gişeleri
  • İzmir – Çeşme Otoyolu

BENZER İÇERİKLER

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar